E-posta: info@fdsp-cn.com
Telefon: +86-025-66621288-108

Pirinç kabuğu Pelet üretim hattı

Tam pirinç kabuğu Pelet üretim hattı süreci

(a)Peeling işlemi

Ahşap debarker makine MDF sanayinde, yönetim kurulu ve kağıt yapımı günlük soymak için uygulanabilir temelde günlük, küçük ahşap ve benzeri soymak için kullanılır, soyulmuş oranı yüzde 95'den fazla.

(b)Yonga işlemi

Pelet tesisi hammadde biyokütle granül yapılmadan önce onlar ilk çok daha küçük, birörnek boyutlu parçacıklar halinde da azaltmaktadır. Thicknedd 10 mm çaptan veya boyutu 50 * 50 mm daha büyük olduğunda, bir chippper bu malzemelerin daha küçük parçalar halinde chip için gereklidir.

(c)Öğütme işlemi

Çekiç değirmen daha az 3 mm çapında parçacıkların içine bu küçük parçalar ezmek için kullanılır.

(d)Kurutma işlemi

Sonra hammadde ezilmiş bir kurutma makinesi en ham ahşap malzeme bir nem oranı yaklaşık % 50 beri gereklidir. Ancak, en iyi nem % 13-%15 pelletiztionis için içerik. Bu nedenle bir döner kurutucu nem oranı azaltmak için Pelet tesisi bulunmaktadır. Kırma ve kurutma sonra ahşap granül hale başlayabilirsiniz.

(e)Cips kesme işlemi

Kırma ve hammadde düzgün kurutma sonra Öyleyse Pelet mill için hazırdır. Cips kesme makinesi veya basın Pelet tesisi makine anahtar parçasıdır. Metal ya da taş, gibi ham malzeme kirleri zarar ölür ve Silindirler, pelet makinesi belirtilmelidir.


(f)Soğutma işlemi

Genellikle cips kesme sonra pellet sıcaklık 60-80 derece arasında ve nem oranı % 15 yakın. Depolama amaç için bir soğutucu yüzey sıcaklık ve nem içeriklerinin azaltmak için kullanılması gerekir.

(g) Paketleme işlemi

Son olarak ambalaj işlemidir. Ahşap korumak için olma Başlarken nem granül ve storability artırmak için uygun ambalaj gereklidir.